Як народжуються прикраси

Існує багато різних методів і технік емалі, але перегородчаста емаль є моєю улюбленою. Витончені візерунки, які можна зробити використовуючи срібні перегородки, надають необмежені творчі можливості.

Ця техніка надзвичайно давня. В Єгипті, Давній Греції та Візантії такі вироби cloisonné були ознакою багатства та вишуканого смаку власника. Нам ця техніка відома зі скіфських часів (4 вік до н.е). Емаль блакитного кольору прикрашає золоту пектораль скіфського царя, яка є неперевершеним шедевром елліно-скіфського мистецтва. В гостинній Грузії техніка гарячої емалі називається мінанкарі (მინანქარი) та відома кожному туристу, який обов’язково придбає собі таку прикрасу на пам’ять.

Перегородчаста емаль - це техніка нанесення емалі, при якій малюнок викладається найтоншими срібними перетинками. Після цього отвори, що утворилися, заповнюються емалями різних кольорів, прикрасу обпалюють декілька разів в печі. Коли емаль нагрівається до температури 800-1000 градусів Цельсія, вона зріджується і схоплюється з металом. Це процес повторного нашарування: випал, охолодження та додавання нового шару емалі. Процедура повторюється 4-10 разів, щоб досягти кінцевого результату.

Процес створення емалі є мистецтвом, яке від початку до кінця вимагає величезної майстерності. Проблема з емаллю полягає в тому, що її надзвичайно важко контролювати. На будь-якому етапі виробництва прикраси, вона може тріснути, утворити газові бульбашки, які згодом можуть залишити отвори, або в кінцевому підсумку кольори можуть просто не досягти оптимального відтінку.

При дотриманні правил технологічного процесу нагородою майстру-емальєру буде інтенсивний відтінок емалі з тонкою, чарівною глибиною. Цей відтінок ніколи не зникне - багатовікові музейні експонати з емалевими вставками сяють так само яскраво, як і того дня, коли були створені.

В своїй роботі я використовую німецькі та англійські емалі, люблю їх неповторну зелено-синю гаму. І звичайно, королеву серед прозорих емалей - японську транспарентну та її прекрасну рожеву палітру.